![]() |
| ( Båten en OE 36 och min kära far och lillebror) |
Under semester hade jag den stora äran att segla med min familj i vår fars vackra segelbåt vid namn Annaconda. Vi gjorde en fyra dagars seglats utan stress och vi lade till i Loftahammars gästhamn en kväll och min lillebror bjöd hela familjen på en trevlig matupplevelse på restaurang Sjökrogen. Jag provade kvällens tips som var fläskfilé med rostad potatis och charonsås och vi blev glatt överraskade då vi faktiskt hört att den här krogens mat inte hållit måttet den senaste tiden.
![]() |
| ( Restaurang Sjökrogen i Loftahammar) |
Vi fick ett bord utomhus med solen rakt i ögonen tyvärr, vi hade uppskattat om bordet vi satt vid hade haft en parasoll så vi hade sluppit kisa över till bordskamraten på andra sidan bordet. Vi hade dock en trevlig utsikt över gästhamnen och vattnet låg spegelblankt längs bryggorna och den svaga doften av diesel och saltvatten fick oss i en sådan harmonisk stämning att vi helt enkelt blev tvungna att beställa in varsin starköl innan maten.Servicen gick inte att klaga på annat än att det blev lite rörigt då vi hade tre servitriser som ville serva oss men ingen av dem ville ge oss notan när vi ätit färdigt och vi fick vänta ganska länge och säga till några gånger innan vi till slut fick betala. Jag gillade Sjökrogen som var både smakfullt inrett och hade en varierad meny med välkomponerade rätter. Min lillebror kommer väl minnas den mest av oss alla, då det var han som betalade, men han kommer nog också minnas sitt första intag av gös, som faktiskt blev just den här kvällen.Jag hade gärna gått in till kocken och tackat för den välsmakande maten och bönat bett om receptet på den ljuvliga charonsåsen men då hade de övriga i familjen generats ända upp till öronen så jag lät bli.
| ( Fläskfilemedaljonger med rostad potatis och charonsås) |
Istället tackade vi min bror för middagsbjudningen och vi satte oss i båtens sittbrunn resten av kvällen och delade med oss av våra ufo observationer, ut ur kroppen upplevelser, spökhistorier och en och annan historia från verkliga livet innan vi vid mörkrets inbrott gick till kojs för att segla vidare nästa morgon med trevliga sommarminnen vi kan bära med oss resten av livet.


