Visste ni att det fanns minst två människor i världen som heter eller har hetat Bacon i efternamn. Francis Bacon var en fransman som var filosof till vardags och man kan ju inte låta bli och undra om det var just bacon han filosoferade  om dagarna i ända. Ja så finns det en skådespelare i USA som heter Kevin Bacon, inte vet jag om han medverkat i någon baconrulle men han hade visst en roll i filmen Sleepers där ögongodiset i filmen var Brad Pitt. Brad Pitt är enligt min ”snygghetlinjal” en riktigt het jävel. I Sleepers spelade även Robert De Niro en ganska viktig roll och för er som kanske undrar hur min farsa ser ut? Ja han ser ut som en korsning av mannen jag just nämnde och actionkillen Sylvester Stallone. Om det var jobbigt med alla klasskompisars morsor som mer än gärna ville få en pratstund med farsan när jag blev hämtad från olika aktiviteter? Jo lite. Och när vi ändå pratar om min släkt och så så måste jag faktiskt säga att min storebror är en ganska bra kopia av Tom Cruise och lillbrorsan liknar nog mest Kermit i mupparna förutom att han inte är grön. Själv ser jag mig som en blandning av hästarna i My Little pony och Carlize Theron i filmen Monster. Lite trött men rosa…typ.

PASTA MED BACON OCH OSTSÅS ( 4 pers)pasta med bacon och ostsås

4 portioner pasta

1 morot

1 paket bacon

2 msk tomatpuré

2 dl mjölk/grädde/matlagningsgrädde

1 näve fryst broccoli

1 näve fryst blomkål

2 msk fryst basilika

1 dl tex mex ost

Svartpeppar och salt efter egen sak och tycke

Smör till stekning ( jag hoppade över det eftersom bacon är rätt så fett)pasta bacon

Gör så här: Koka pasta. Skiva bacon i mindre bitar. Skär moroten i stavar. Hetta upp en stekpanna. Lägg i bacon och morotsstavar och låt detta bli lite mjukt och få färg. När det är 4-5 minuter av koktiden på pastan släng i broccoli och blomkålen i pastavattnet. Häll sedan av pasta vattnet och  lägg pastan, broccolin och blomkålen i pannan med baconet. Tillsätt mjölken, tomatpurén och basilika. När mjölken börjat puttra så lägger du i osten. Krydda med svartpeppar och salt. Klart att servera.Snabbt enkelt och väldigt gott.

3 Thoughts on “PASTA MED BACON OCH OSTSÅS

  1. Hahaha, jag blir aldrig förvånad när jag läser ett inlägg inne hos dig… du är bara bäst! 😉 Pasta och sås, ja tack även om jag tar den utan bacon! =)

  2. Ååh, både ser och låter gott. Får nog ta och testas 🙂 bacon och ost går ju aldrig fel

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

WordPress spam blocked by CleanTalk.

Post Navigation