Jag har under ganska lång tid känns mig så evigt trött och orkeslös. Det är väl ganska vanligt att känna så för den här årstiden kanske? Jag överdriver inte när jag säger att jag sover minst 10 timmar per dygn och ändå vaknar trött, energilös och kraftlös. Det känns oftast som om jag bara sovit några få timmar varje natt trots att jag vet att jag sover minst 10-12. Först tänkte jag att det kanske kunde vara kosten? Jag äter oftast bara frukost och middag och det är ju alldeles för lite under en hel dag. Jag började då att lägga in mellanmål mellan mina måltider i form av frukt och bärsmoothies och den enda effekten jag fick var att jag aldrig kände mig hungrig men jag var fortfarande lika trött. Jag fick lägga om kosten helt och hållet efter nyår då jag började med intensiv träning med ca 5 träningspass per vecka och jag tänkte att detta nog skulle vara lösningen på min trötthet när jag började äta massor med mat. Tyvärr hände ingenting mer än att jag gick ner i vikt och kunde sova lite bättre, tröttheten försvann inte alls som jag hade hoppats på utan den blev till och med värre eftersom jag tränar så hårt.
Jag fick då tips av en bekant att testa blutsaft vilket jag minns att min dagmamma drack, jag tror också att mamma försökte tvingade i mig detta under sent 80-tal utan någon direkt framgång. Förra veckan när vi var och storhandlade och jag gick där bland hyllorna så stod den där (blutsaften) i hyllan och liksom nästan ropade att den ville följa med mig hem..Jag kunde inte stå emot och den åkte ner i kundvagnen och nu ska jag alltså börja den här blusaftsresan… och ni MATSAFARI-läsare får ju naturligtvis hänga med! Ni kanske har egna erfarenheter av denna lilla flaska?


Åh fy fan! Jag tycker verkligen synd om dig som också måste dricka det där.Fattar inte varför det heter "saft" då det inte alls är gott. Man får ju faktiskt kräkskänsla i halsen då man svalt det :/Jag har "bara" 10 veckor kvar att dricka den.Usch…Kramarp.s Du har ändrat så att alla inte kan kommentera din blogg så jag skriver från mitt google-konto istället 🙂
Haha jag tycker inte alls det smakar farligt. Det är väl kanske inte gott men inte äckligt heller. Har det hjälpt dig? Dricker du den för graviditetens skull?
Tycker du inte? Och jag som tycker att det är vidrigt :p Kanske beror på att det har en smak av typ honung eller liknande och det är jag inte heller så förtjust i ;pJa, mitt blodvärde ligger bara på 95 (ska ligga på 120-160) så de tyckte att jag skulle dricka det :S
Jag tycker det smakar som järn:) Du minns när man var liten och slickade på järnstänger:) hihi. Oj vilket lågt blodvärde du har, då kan det vara värt att dricka det där ändå:)
kanske borde testa jag också? Trött som en örn, får jag inte 10 timmars sömn är jag som en zombie, passar jättebra i hop med heltidsarbete NOT! Provar b vitaminer och c vitaminer och tränar och äter så rätt så det är nästan läskigt, men ja jäklar, skulle nog kunna ta en tupplur nu? Men mina blodvärden och allt är på tippetitoppnivå enligt läkaren som tappade ut minst 70 liter blod (sålde säkert vidare till vampyrer eller nåt…)
ELIN: Fy vilken elak läkare som tappar dig på såå mycket blod:)Jag tror säkert att han är en vampyr själv och har en stor vampyrfamilj hemma som ska mättas:) Du borde traska över och överlämna en flaska blutsaft. Du får hänga med här på bloggen och se hur blutsaften funkar för mig:) Jag kommer även att ha en liten blutsafttävling här såsmångom där man kan vinna en flaska:)
Hänger alltid på din blog, så inga problem! 🙂
Elin: Känns skönt att du fortfarande hänger här 🙂 Det gör mig glad:) Nått ska du väl göra på jobbet tsss hihi